Blog o jednym z moich największych hobby czyli urbanistyce, architekturze, a czasem może także turystyce - słowem o miastach świata. Całkowicie subiektywnie.
Blog > Komentarze do wpisu
Na szybko: HARTSFIELD-JACKSON

Co to jest HARTSFIELD-JACKSON? To miejsce, o którym zapewne słyszeliście, w swojej kategorii zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce na świecie. Hartsfield-Jackson to nazwa największego lotniska świata, znajdującego się w Atlancie w stanie Georgia w USA.

Zdjęcie? Proszę bardzo:

hartsfield-jackson1

A dla porównania lotnisko Okęcie w Warszawie:

okecie1

Różnice widać od razu. Lotnisko w Warszawie posiada 2 terminale (w sumie 23 "gate'y") i 2 pasy startowe. W Atlancie terminali jest 6 (z czego 5 ma powyżej 33 "gate'ów", jeden 15), a pasów startowych jest 5 (równoległych!). I właśnie dzięki temu, że pasy startowe na Hartsfield-Jackson są równoległe, jest to jedne z niewielu lotnisk świata na którym samoloty mogą lądować lub startować co 3 sekundy!

Jeśli chodzi o ilość obsługiwanych pasażerów to w ciągu roku 2009 ich liczba wyniosła lekko ponad 90 mln. Dla porównania warszawskie Okęcie obsłużyło trochę ponad 8,8 mln osób.

To nie koniec. Do roku 2015 roku lotnisko ma być zmodernizowane. Nowe "rozwiązania" (bo nie chodzi tu tylko o terminale, jest to operacja znacznie bardziej skomplikowana) mają dać możliwość obsługiwania rocznie ponad 120 mln. pasażerów!!!

Są jednak kategorie, w których lotnisko w Atlancie musi uznać wyższość innych portów lotniczych. Oto kilka z nich:

- Największa ilość pasażerów z lotów międzynarodowych codziennie wsiada i wysiada z samolotów na londyńskim Heathrow.

- Najwięcej lotów międzynarodowych odbywa się z kolei z lotniska we Frankfurcie.

- Największa ilość pasażerów, którzy tylko przylatują lub wylatują (bez przesiadek) odwiedza za to międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles.

Pozdrawiam!

czwartek, 03 marca 2011, 99er
99er

Polecane wpisy

Most Złotników we Florencji