Blog o jednym z moich największych hobby czyli urbanistyce, architekturze, a czasem może także turystyce - słowem o miastach świata. Całkowicie subiektywnie.
Blog > Komentarze do wpisu
Olsztyn: CENTAURUS MOŻE NIE POWSTAĆ...

CENTAURUS, a zatem budynek który miał w sobie łączyć powierzchnie biurowe, hotelowe, handlowe i o ile dobrze pamiętam 105 mieszkań, miał wyglądać mniej więcej tak:

centaurus

centaurus2

Budynek bardzo wykręcony, ale - moim zdaniem - w pozytywnym znaczeniu, na pewno zmieniłby oblicze centrum miasta. Centaurus miał powstać na skrzyżowaniu ulic Głowackiego i alei Piłsudkiego, na miejscu wielkiego nieużytku, w którym aż się prosi o zbudowanie czegoś prawdziwie nowoczesnego, a najlepiej wysokiego (ten budynek może nie jest nowym Burj Khalifa, ale wysokość 55 m, to jak na Olsztyn dużo).

Tak więc jako fan Olsztyna, byłem bardzo zadowolony z faktu, że w mieście coś się dzieje, a władze miasta nie przeszkadzają w planach budowy budynku, który - nie oszukujmy się - w wielu miastach Polski po prostu nie miałby szans na powstanie - większość naszych architektów przestrzeni miejskich nie wierzy w coś takiego, jak łączenie stylów, przez co, zamiast nowoczesnych budowli w centrach miast powstają tandetne, stylizowane na pseudostare budynki, Biedronki lub Tesca, bo w końcu przecież coś w tych miejschach zbudować trzeba.

Niedawno jednak bardzo się zawiodłem. Okazało się, że Stowarzyszenie Architektów Polskich postanowiło zaskarżyć inwestorów i budowa budynku na pewno nie ruszy w planowanym terminie (przełom kwietnia/maja tego roku). - Powody zaskarżenia? - Jakieś głupoty dot. małej ilości zieleni wokół budynku (tak jakby w Olsztynie komuś brakowało zieleni...), zbyt mała liczba podziemnych miejsc parkingowych (400 miejsc SAP-owi nie wystarcza...).

"Gazeta Olsztyńska" podaje natomiast, że SAP wcale nie krytykuje samego pomysłu i projektu Centaurusa, tylko poczynania ratusza w sprawie jego budowy. - Jak dla mnie - głupota. Doskonale wiadomo, że inwestorzy, którzy chcą wznieść budynek w tym miejscu, nie muszą wcale mieć ochoty na użeranie się w sądach z grupą protestujących olsztyńskich architektów. Oni chcą postawić budynek, a później zarobić na wynejmie powierzchni usługowych. - Czy naprawę tego typu sprawy nie mogą być załatwiane w zaciszu gabinetów ratuszy? Czy trzeba wszystkie tego typu wątpliwości wyjaśniać w sądach?

Nie chciałbym krakać, ale nie zdziwie się, jeśli Centaurus wcale nie powstanie.

Zapraszam do komentowania.

wtorek, 08 lutego 2011, 99er
99er

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: lolita, *.dynamic.chello.pl
2011/02/27 01:11:26
też tak uważam, chociaż powinieneś przemyśleć pierwszą część wpisu, z resztą się zgadzam. pozdrawiam, miłego blogowania!
-
Gość: Stahoo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/04/10 23:24:52
Witam. Równeż jestem fanem tego miasta. (Jestem olsztynianinem w polowie ale mieszkam pod Warszawą). Na zdjęciu jest bardzo ładny i na pewno poprawi panoramę miasta. Olsztyn się nardzo dynamicznie rozwija. (Cemtaurus, przywracanie tramwajów). Ładnie Pan to napisał i trzymam kciuki :)
Stahoo
Most Złotników we Florencji