Blog o jednym z moich największych hobby czyli urbanistyce, architekturze, a czasem może także turystyce - słowem o miastach świata. Całkowicie subiektywnie.
Blog > Komentarze do wpisu
Na szybko: TALLIN

Wpisy "Na szybko" w pierwotnym założeniu mają szybko, sprawnie i bez szczegółów traktować na temat różnych miast. Historia + 3 moim zdaniem najciekawsze miejsca/budynki (różnego 'typu') +
informacja o innych interesujących miejscach w mieście + jakaś bonusowa informacja na koniec. Tyle tytułem wstepu.

TALLIN, do 1918 noszący nazwę Rewal to stolica i największe miasto Estonii. Było silnym europejskim ośrodkiem gospodarczym już w X wieku. Potem miasto znajdowało się w rękach Duńczyków, którzy XIII wieku podbili tereny dzisiejszej Estonii - stąd nazwa TALLIN, która oznacza tyle co "duńskie miasto". Tyle o historii.

Stolica Estonii, choć mało znana Polakom posiada wiele bardzo interesujących zabytków, a także budowli, które niekoniecznie posiadają status zabytkowych, ale są niezwykle interesujące i charakterystyczne dla tego miasta.

1. KOŚCIÓŁ ŚW. OLAFA

Kościół św. Olafa (TALLIN)

Kościół z przełomu XII i XIII wieku, w momencie zbudowania był drugą najwyższą budowlą na świecie (159 m), a po 1548 roku (pożar wieży w katedrze w Lincoln, w Wielkiej Brytanii) najwyższą. Ten tytuł stracił dopiero w 1625 roku, także po pożarze. Obecnie mierzy 123 m. W kościele znajduję się również punkt widokowy, skąd turyści mogą oglądać panoramę starego miasta. Nazwa kościoła wg legendy pochodzi od jego architekta - Olafa, który zginął zaraz po jego zbudowaniu w skutek upadku z wieży. Kościół św. Olafa jest budowlą niesłychanie interesującą, przede wszystkim ze względu na brak wiarygodnych informacji o początkach jego istnienia, co w przypadku tak wysokiego budynku jest ewenementem w skali światowej.

2. SYNAGOGA

Synagoga (TALLIN)

Ultramodernistyczna synagoga w Tallinie (Tallinn Synagogue). Odbudowana po doszczętnym zniszczeniu w 1944 po niemieckich bombardowaniach. Co ciekawe, przed jej wzniesieniem Tallin sie posiadał żadnej synagogi.

3. BUDYNEK FAHLE

Fahle Maja (TALLIN)

I na koniec niezwykle interesujący sposób połączenia przemysłowego budownictwa i nowoczesnego designu. Budynek Fahle znajduje się terenie dawnej fabryki, ale obecnie to jedno z najbardziej luksusowych miejsc w stolicy Estonii.  W 14-piętrowym gmachu mieszczą się apartamenty, restauracja oraz biura. Jest to obecnie jeden z najwyższych budynków w Tallinie.

Do obowiązkowych punktów wycieczki po stolicy Estonii należy również spacer po świetnie zachowanej starówce, nowoczesnej dzielnicy, z wyrastającymi w coraz szybszym tempie wieżowcami oraz odwiedzenie portu. Tallin bez wątpienia jest miastem, które warto zobaczyć, a Estończycy popełniają duży błąd niedostaczenie promując jego uroki za granicą.

Dziękuję i zapraszam do komentowania.

środa, 26 stycznia 2011, 99er
99er

Polecane wpisy

Most Złotników we Florencji