Blog o jednym z moich największych hobby czyli urbanistyce, architekturze, a czasem może także turystyce - słowem o miastach świata. Całkowicie subiektywnie.
Blog > Komentarze do wpisu
Na szybko: SOCZI

SOCZI (Rosja). Miasto, o którym od 4 lipca 2007 roku, słyszał prawie każdy, kto od czasu do czasu zagląda do prasy, choć wcześniej zagranicą prawie kompletnie nieznane. Miasto, które będąc największym rosyjskim LETNIM kurortem, w 2014 roku zorganizuje ZIMOWE igrzyska olimpijskie.

Jak to możliwe? - Soczi położone jest nad Morzem Czarnym, ale od wschodu wzdłóż miasta roztacza się pasmo Kaukazu. Zimą temperatura w miejscowościach położonych w granicach godziny jazdy od Soczi jak najbardziej pozwala na rozgrywanie konkurencji narciarskich. Konkurencje łyżwiarskie odbywać się będą w samym Soczi, w specjalnie wybudowanych na tą okazję obiektach.

Warto też nadmienić, że zimowe IO to nie jedyna impreza którą miasto będzię gościć w najbliższych latach. w 2018 roku odbywać się tam będą mecze mistrzostw świata w piłce nożnej.

Historia Soczi nie jest specjalnie długa (miasto założono w XIX wieku), ani interesująca, stąd nie ma sensu się na temat rozpisywać. Niezwykle ciekawe jest natomiast położenie miasta (i to pod wieloma względami). Po pierwsze, fakt, iż Soczi leży na 39 równoleżniku sprawia, że miasto o 180 stopni różni się od stereotypowej rosyjskiej metropolii. Soczi przypomina raczej śródziemnomorski kurort w Egipcie czy Tunezji. Kolejnym, inetersującym w kontekście igrzysk olimpijskich aspektem, jest to, że Soczi leży zaledwie 20 km od Abchazji, krainy będącej zarzewiem gruzińsko-rosyjskiego sporu. No i ciekawostka - Soczi jest drugim w rankingu najdłuższym miastem na świecie. Rozciąga się na 147 km. Rozwój linearny wynika rzecz jasna z położenia pomiędzy morzem, a górami.

Czas na zdjęcia. Ze względu na wyjątkową imprezę, jaką Soczi będzie organizować w 2014 roku, w swojej "pierwszej trójce" umieszcze także budynki jeszcze nie istniejące.

1. STADION OLIMPIJSKI

stadionolimpijski_soczi

Arena, której budowa powinna zakończyć się w 2012 roku będzie bez wątpienia symbolem miasta przez długie lata. Stadion będzie w stanie pomieścić ponad 45 tys widzów, ale po igrzyskach część trybun zostanie zdemontowana, co zmniejszy pojemność obiektu do ok 25 tys miejsc. Co ciekawe, w 2018 krzesełka zostaną zamontowane na nowo, by jak największa ilość kibiców mogła na nich oglądać MŚ w piłce nożnej. Koszt budowy obiektu to - wg oficjalnych danych - 63 mln $.

2. TERMINAL MORSKI

port_soczi

Terminal morski w Soczi to na tę chwilę największy symbol miasta. Trzeba przyznać, że dzięki niemu wybrzeże ciągnące wzdłuż miasta wygląda bardzo oryginalnie.

3. "LATARNIA ALEKSANDRYJSKA"

latarniaaleks_soczi

Wieżowiec znajdujący się przy samym wybrzeżu nie ma oczywiście wiele wspólnego z aleksandryjskim cudem świata, ale już niedługo może stać się prawdziwym weteranem wśród wieżowców w Soczi. Igrzyska i MŚ w Piłce Nożnej na pewno sprawią, że, miasto będzie jednym z najchętniej owiedzanych kurortów na świecie. Nie wiem już tylko, czy bardziej letnim, czy zimowym.

Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania.

piątek, 28 stycznia 2011, 99er
99er

Polecane wpisy

Most Złotników we Florencji